Staj Yapan Stajyer Öğrenciler Kaç Para Maaş, Aylık Alır?

soru-gonderSoru :

Merhabalar ben üniversitede yerel yönetimler bölümü okuyorum, 2 yıllık önlisans bölümünde 2 kez 1. sınıfta 1 ay yine ikinci sınıfta 1 ay olmak üzere toplamda, 2 yıl ayrı ayrı 30 artı 30 gün staj yapacağım.

Staj yapmak için bana para vermeleri gerekiyor mu geçen yıl yani 2012 yılında para falan almadım, bu yıl para alacak mıyım ? Stajyer öğrencilerin para alması gerekiyor mu ?

Ahmet Gül yazdı.

Cevaplandı

Merhabalar, aşağıda yer alan metin size yardımcı olacaktır, halen merak ettiğiniz kafanızda soru işareti varsa lütfen yorum kısmından yazın.

Madde 25 – Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi veya vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir. Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören öğrenciye, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin %30’undan aşağı ücret ödenemez. Aday çırak, çırak ve öğrencinin eğitimi sırasında işyerinin kusuru halinde meydana gelecek iş kazaları ve meslek hastalıklarından işveren sorumludur. Aday çırak, çırak ve öğrencilere ödenecek ücretler her türlü vergiden müstesnadır. Aday çırak, çırak ve işletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere sözleşmenin akdedilmesi ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun iş kazaları ve meslek hastalıkları ile hastalık sigortaları hükümleri uygulanır. Sigorta primleri 1475 sayılı İş Kanunu’nun 33’üncü maddesi gereğince bunların yaşına uygun asgari ücretin % 50’si üzerinden Bakanlık bütçesine konulan ödenekle karşılanır. Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler hakkında 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 23, 24, 35 ve 42’nci maddeleri hükümleri uygulanmaz. (Değişik cümle: 13/02/2011 – 6111 S.K./64. md.) Ancak, işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.”

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler: , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

  1. merhaba ben 2013 cocuk gelişimi mezunu öğrencisiyim .. 2013 yılında lisede staj yaptık ve bıze satj parası ödenmedi. Devletin böyle bir ödeneği olmadığı söylendi.. Yenı kanuna göre staj parasını alamayanlar alabiliyor . Bunu okulla görüştük fakat bıze böyle bişeyin olmadığını ve para vermeyeceklerini söylediler. Gercekten öylemi yoksa okul mu bizi oyalıyor ? bunun için ne yapabiliriz .. lütfen yardım ..

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*