Sabah Namazı Kaç Rekattır ve Hangi Sureler Dualar Okunur ?

namaz
Sabah namazı
beş vakit namazların arasında en önemlisi olarak bilinir. Peygamberimiz  “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” buyurmuştur ve sabah namazının önemini belirtmiştir. Sabah namazı kılmak için uykudan kalkıp Allah yolunda namaz uğruna bir fedakarlık yapıldığı için ayrı bir önemi vardır. Değerli okurlar şimdi de sabah namazının kaç rekat olduğunu ve hangi surelerin okunduğunu açıklayalım.

Sabah namazı toplamda 4 rekattır. Bunun 2 rekatı sünnet 2 rekatı farzdır.

İlk önce 2 rekatlık sünnet kılınır.  1. rekatta Sübhaneke-Euzu Besmele   Fatiha-Elemterakeyfe okunur.   2. rekatta Besmele Fatiha-Liilafi Kurayş okunur. Sonra oturuş esnasında Ettehıyyatü-Allahümme salli Allahümme barik-Rabbena atina okunur ve iki tarafa da selam verilir (esselamü aleyküm ve rahmetüllah)

daha sonra 2 rekatlık farz kılınır.   1. rekatta Sübhaneke-Euzu Besmele   Fatiha-Eraeytellezi okunur.  2. rekatta Besmele Fatiha-İnna atayna okunur. Sonra oturuş esnasında Ettehıyyatü-Allahümme salli Allahümme barik-Rabbena atina okunur ve iki tarafa da selam verilir (esselamü aleyküm ve rahmetüllah)

 

 

Etiketler: , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

14 Kişi Yorum Yazdı.

 1. Lütfen akşam ve yatsı namazlarında da okunan zammı sureleri bu şekilde sırasıyla paylaşarark yardımcı olurmusunuz sırasını karıştırıyorum da.Şimdiden Allah razı olsun…

 2. cok guzel

 3. kursumuz sabah namaza goturcektı neler okuncanı bılmıodum sagalun

 4. cook tesekkurler

 5. çok güzeldi

 6. çok güzel teşekkürler

 7. Çok güzel beğendim.

 8. Evet beğendim süper inşallah herkes cennete gider

 9. gayet iyi teşekkür ederim

 10. Degerli Yazar Sabah Namazinin Farzin Ikinci Rekatinda Fatiha Zamilsurden Sonra Ayakta Eler
  Acilip Dua Ediliyor Bunu Aciklarmisiniz Tesekurler

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*