Sabah Namazı Kaç Rekattır ve Hangi Sureler Dualar Okunur ?

Reklam

facebook12 tweetbutton

namaz
Sabah namazı
beş vakit namazların arasında en önemlisi olarak bilinir. Peygamberimiz  “Kim sabah namazını kılarsa, Allah’ın garantisi altındadır.” buyurmuştur ve sabah namazının önemini belirtmiştir. Sabah namazı kılmak için uykudan kalkıp Allah yolunda namaz uğruna bir fedakarlık yapıldığı için ayrı bir önemi vardır. Değerli okurlar şimdi de sabah namazının kaç rekat olduğunu ve hangi surelerin okunduğunu açıklayalım.

Sabah namazı toplamda 4 rekattır. Bunun 2 rekatı sünnet 2 rekatı farzdır.

İlk önce 2 rekatlık sünnet kılınır.  1. rekatta Sübhaneke-Euzu Besmele   Fatiha-Elemterakeyfe okunur.   2. rekatta Besmele Fatiha-Liilafi Kurayş okunur. Sonra oturuş esnasında Ettehıyyatü-Allahümme salli Allahümme barik-Rabbena atina okunur ve iki tarafa da selam verilir (esselamü aleyküm ve rahmetüllah)

daha sonra 2 rekatlık farz kılınır.   1. rekatta Sübhaneke-Euzu Besmele   Fatiha-Eraeytellezi okunur.  2. rekatta Besmele Fatiha-İnna atayna okunur. Sonra oturuş esnasında Ettehıyyatü-Allahümme salli Allahümme barik-Rabbena atina okunur ve iki tarafa da selam verilir (esselamü aleyküm ve rahmetüllah)

 

 

Reklam

Etiketler: , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

22 Kişi Yorum Yazdı.

 1. Babacım sabah namazında o dediğin surelerin hiç biri okunmaz yanlış yazmıssın

 2. babacım sabah namazının ikinci rekaatinde ellleri açıp seyyidül istiğfar duasını okuman daha hayırlı olur inşallah.yani turkçesinide okuyabilirsin.şöyleki Allahım sen benim rabimsin beni sen yarattın senden başka yaratıcı ilah yoktur ancak sana inanır sana guvenir sana sığınır sana kulluk eder sana ibadet ederim. yarabbim ezelden verdiğim vaatlerin üzerinde durmaktayım eksiklerimden noksanlıklarımdan şeytanın şerrinden sana sığınırım sana af eyle sen merhamet eyle.ya rabbim verdiğin nimetlere şukretmekteyim etmediklerimden sana sığınırım sen af eyle sen merhamet eyle.ya rabbim senden başka gunah af edecek gunah silecek ilah yoktur.

 3. Lütfen akşam ve yatsı namazlarında da okunan zammı sureleri bu şekilde sırasıyla paylaşarark yardımcı olurmusunuz sırasını karıştırıyorum da.Şimdiden Allah razı olsun…

 4. cok guzel

 5. kursumuz sabah namaza goturcektı neler okuncanı bılmıodum sagalun

 6. cook tesekkurler

 7. çok güzeldi

 8. çok güzel teşekkürler

 9. Çok güzel beğendim.

 10. Evet beğendim süper inşallah herkes cennete gider

 11. gayet iyi teşekkür ederim

 12. Degerli Yazar Sabah Namazinin Farzin Ikinci Rekatinda Fatiha Zamilsurden Sonra Ayakta Eler
  Acilip Dua Ediliyor Bunu Aciklarmisiniz Tesekurler

  • kainatın tamamından daha hayırlı olan sabah namazı seccdeye kapanmadan önce yapılan dua ile seccdeye kapanma inşallah daha hayırlıdır.

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*