Hz. Muhammed’in Dedesi Abdulmuttalip Kimdir Hayatı

ABDÜLMUTTALİP, Hz. Muhammet’ in dedesi (? – ?, 578). Babası Haşim bin Abdimenaf, ticaretle uğraşırdı. Suriye’de yaptığı bir ticaret yolculuğu sırasında Medine’de Amr kızı Selma ile evlendi. Bu evlilikten doğan Şeybe, babası Ha-şim’in ölümünden sonra amcası Mutta-lip’in yardımıyla Mekke’ye geldi. Bu ta­rihten sonra Şeybe, Abdülmuttalip (Muttalip’in kölesi) adıyla anıldı, Mek­ke’de saygınlık kazandı. İzi yitirilmiş olan Zemzem Kuyusu’nu buldurarak ye­niden açtırdı. Mekke’de saygınlığının gi­derek artması üzerine Ümeyeoğullarıyla arası açıldı. Dayılarının yardımıyla Ku-reyş reisliğini elinde tutmayı başardı. Habeş Kralı Ebrehe 570’te Kabe’yi yık­mak için geldiği zaman Kureyş reisi ola­rak onurila görüştü. Adını tarihe geçiren en önemli olay, 6 yaşındayken annesini yitiren Hz. Muhammet’i koruyup büyüt-mesidir. Hz. Muhammet 8 yaşındayken dedesini de yitirdi.

Tags: , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

18 Yorumlar

 1. Çok Süper imla Kuralları yanlış

 2. Çok süper yazım kuralları yanlış

 3. çok güzel ama çok güzül

 4. yaa nediyonuz peygamberimiz o nurlu ayaklarıyla bassın yüzümüzze onu görmek için canımı veririm

 5. çoooooooooook güzel

 6. çok kısa olması işme çok yaradı

 7. çok güzel hem de kısa öğretmenim çok beğenicek yazması da çok eğlenceliydi. :D

 8. işime yaradı 100 aldım

 9. çok güzel

 10. çok iyi

 11. ya varya çok iyi biri bu abdulmuttalib

 12. güzel kısa ve öz olmuş

 13. seni ndn seviyoruz çünkü çok iyi bir insansın sen

 14. seni seviyoruz

 15. Kurllar kısmında kuralları belirtirken Türkçe’ye o kadar önem vermişsiniz ama ü’leri u,ı’lari i,ş’leri s,ö’leri o,ğ’leri g vb. olarak yazmışsınız.

 16. bence cok iyi birisi Abdulmuttalip

 17. Yani bu kadar acizlik olur gerizekalı felan olmak veya azılı bir İslam düşmanı olmak gerekir böyle birşeyi yazmak için her tarafından ahmaklık akıyor kaç tanesini Efendimiz sav. Öldürmüş be aptal kardeşim yani kusura bakma biraz hakaret vari oluyor ama keşke biraz araştırıp da bunun hikmetlerini bulsan be kardeşim daha doğmadan babadan yoksun kalmanın hikmetini annesiz kalmasını yani yazık fe eyne tezhebüne

 18. hz Muhammet gittiği her kezi vefat ettirmiş

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*