Güney Anadolu Dağları Nelerdir ? İsimleri

Reklam

facebook12 tweetbutton

karadeniz dağlarıGüney Anadolu Dağları Nelerdir ? İsimleri, kısaca bilgi, konu özeti, ödev araştırması,

Güney Anadolu Dağları‘na verilen başka bir isim ise Toros Dağları’dır. Toros Dağlarının yapı olarak baktığımızda yapısında kalker bulunmaktadır.

Zaman Zaman deniz altı volkanik kütleler de göze çarpmaktadır.

Batı Toroslar, Afyonun güneyinden Antalya Körfezi’nin doğusuna ve aynı zamanda batısına doğru uzanan iki kanat şeklinde batı torosları oluşturmaktadır.
Genellikle güneybatı -kuzeydoğu şeklinde uzandığı bilinmektedir, bu dağlardan başlıcaları, Akdağlar ve Bey dağları olarak adlandırılır.

Antalya körfezi yakınlarında bulunan dağusunda ve kuzeyinde yer alan dağlar ; kuzeybatı – güneydoğu yönünde uzanmaktadırlar, bu dağlar : Sultan dağları, Dedegöl ve Geyik dağlarıdır.

Toros dağlarından bir diğeri ise Antalya Körfezi’nin doğusunda yer alır ve kıyıya paralel uzanırlar. Bunlara genel olarak orta toroslar adı verilmektedir.

Taşeli platosundan başlayıp, Bolkar dağları, Aladağlar, Tahtalı dağları ve Binboğa dağlarıyla kuzeydoğu yönünde devam etmektedirler.

Toros dağlarının içinde en yüksek olarak bilinen dağlar Bolkar ve Aladağlar olarak bilinmektedir.

İskenderun körfezinin doğusunda yer alan dağlar ise Nur Dağları adı verilmektedir, bu dağlar güneybatı-kuzeydoğu şeklinde uzanmaktadırlar. Güneydoğu toroslarının başlangıcını oluşturur.

Reklam

Etiketler: ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

2 Kişi Yorum Yazdı.

Pingbacks/Trackbacks

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*