Diz Ağrıları Nasıl Geçer, Dizlerim Ağrıyor Neden Olabilir

Diz ağrılarının nedenleri, dizim ağrıyor neden olabilir, diz ağrısı sebepleri, diz ağrısı nasıl geçer,

Diz ağrısının birçok nedeni olabilir, bunlardan sadece bir tanesi kıkırdak zedelenmesi olabilir, kıkırdak zedelenmesi nedir ?

Kıkırdak zedelenmesi dizlerimizde bulunan ve kemiklerin birbirine değmesini engelleyen kısımdır, yıllar geçtiğinde bazen bu kıkırdak zedelenebilir bunun sonucunda yürürken kemikler birbirine değdiği zaman ağrı ve acı verir.

Diz ağrısının farklı şeylerden kaynaklanıyor da olabilir, dizlerin ağrısı sadece şundandır demek kesinlikle yanlıştır bu konuda uzman bir hekime başvurmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.

Diz ağrıları neyle geçer ? Diz ağrısı neden kaynaklanı ?

Başlangıç aşamasındaki diz ağrısını hafifletmek, azaltmak, ortadan kaldırmak için evde kendi başımıza yapabileceğimiz pratik tedaviler vardır. Diz ekleminin etrafında çok önemli kaslar bulunur. Bunlar yürümemizi de sağlar. Diz eklemi çevresindeki kaslar zayıflamaya başladığı zaman dizimin üzerine binen ağırlık miktarı artar. Diz kaslarımız daha az hareket etmeye başladığımızda, merdiven yerine asansörü çok sık tercih ettiğimizde, daha az yürüdüğümüzde bu kaslar gittikçe zayıflayacaktır. Bu kasların zayıflaması demek dizin üst ve alt kemiğine, diz kapağına binen yükün artması demektir. Diz ağrısını hafifletmek için evde yapabileceğimiz en önemli aktivite egzersizdir. Egzersiz yaparak diz çevresi kaslarımızı kuvvetlendirmektir. Bunun yanısıra başka şekillerde de bu tedaviyi destekleyebiliriz. Örneğin dizimizde henüz başlamış bir kireçlenmemiz varsa, bir spor yaralanmamız varsa egzersiz yaptıktan sonra buz uygulamaları ağrımızı kontrol altına alacaktır. Ağrı kesici kullanmak yerine doğal yöntemler olan egzersiz yapmak ve buz uygulaması yapmak hastalığın başlangıç aşamasında yapılacak en doğru tedavi yaklaşımıdır. Unutmayalım ki ağrı kesiciler sadece o anlık ağrımızı dindirmeye çalışırken egzersiz yapmak ileride oluşabilecek ağrılarında önüne geçer.

Etiketler: , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

1 Yorum

  1. Bende uzun süre diz ağrısı çektim.Dizlerimin üzerinde durmak büyük azap veriyordu.Daha sonra dizlerime uzunca bir süre çörek otu yağı ile masaj uyguladım.Çok iyi geldi ve ağrılarım geçti.Yinede haftada iki kez dizlerimin her tarafına bu yağ ile masaj yapıyorum.Allah hepinize şifa versin inşallah.

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*