Apandist Nerede Olur ? Sağda Mı? Solda Mı ?

Reklam

facebook12 tweetbutton

Karın bölgesi sağ tarafta ağrı, karın kasık bölgesi sol tarafta ağrı, ani ağrı, kasık bölgesinde şiddetli ani ağrı nedeni, apandist nerededir, apantist sağda mıdır, apandisit solda mıdır, Apantisit vücuda faydası nedir, apandistsiz yaşanırmı, apandisti ameliyatla aldırmak iyi midir,

Apandist Nerededir ?
Apandist Karnın sağ alt kısmında bulunan bir organdır.

Apandistin şekli nasıldır ?
Apendiks, kalın barsağın başladığı yerde 7-10 cm. uzunluğunda tüp şeklinde bir organdır.
Apandis Vücutta görevi nedir, Faydası Nedir, Ne işe yarar ?

Apandis İnsanlarda, kalın barsağın bir çıkıntısı olan körbarsağın alt bölümüne tutunmuş, serbest olan öbür ucu çıkmaz halinde biten kese şeklinde bir barsak çıkıntısı dır. Apandisin uzunluğu, 7-12 cm dir.
Apandis, insan türünde sindirim organı olarak bir işlev görmez ve evrimsel süreçte yavaş yavaş yokolduğu düşünülüyor. Hayatın erken dönemlerinde vücut savunma sisteminin bir parçası olup vücut savunma hücrelerinin eğitim alanı olarak görev yapar. Yaş ilerledikçe bu görevi azalır.

Kalınbağırsakta bulunan mikropları yok ederek hastalık yapmalarını önler.
Apandisin tıkanması, apandisit denilen sancılı ve zaman zaman da tehlikeli rahatsızlığa sebeb olur.
Patlamış bir apandisit ameliyat edilmezse ölüme kadar gidebilen, ameliyat edilse bile vücuda oldukça fazla zarar veren acil bir durumdur. Patlayan apandiksin içindeki iltihap karın boşluğuna yayılır, karın boşluğu doğrudan irinle, dışkıyla kirlenir. Bu durum çok şiddetli bir iltihap hâlidir.

Apandist Ağrısı Nasıl Anlaşılır ?

Apandist ağrısı birkaç gün sürebilir.
En belirgin özelliği ise, apandist ağrısıyla birlikde kabızlığın meydana gelmesidir. Yani apandist bir sorun varsa büyük tuvalete çıkarmaz, engeller.
Bir başka ayırt edici ağrısal özellik ise, apandist ağrısında sağ kasık ağırırken bu ağrıya göbek çevresi veya sağ baldır da dahil olur, ağrı zirve yaptığında hastanede olmak en karlıdır çünkü apandist patladığında bütün bedeni zehirler, hızlı bir ölüm yaşanır.

Sağ kasık ağrısını hafife almamak gerekir, tüm sağ kasık ağrıları apandist değildir elbette ancak bahsi geçen ayırt edici ağrı özelliklerini göz ardı etmemek gerek.

Apandist Hakkında Bilgi Video

Reklam

Etiketler: , , , , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

31 Kişi Yorum Yazdı.

  1. sol kasık bölgemin 3 parmak kadar üzerinde bıçak saplanır gibi bugün sabaha karşı oldu. yaklaşık 10 saat sonra son 45 dakikadır 2 dakika ara ile aynı şekilde kısa süreli sancı oluyor şu an iş yerindeyim merak ediyorum ne yapmalıyım 55 yaşındayım şubat ayında jinekolojik tetkikler yaptırdım miyom var hemen mümkünse yazarmısınız. tşk. ederim.

  2. Karnimin sag alt kisminda bi agri sablaniyor genelde iliskiden sonra oluyor.neden olabilir acil cvp vrrirmisiniz TESEKKURLER

  3. Merhaba benimde 3 gündür sol kasigim agriyo ve göbek çevremde baldirimda ağrı oluyor mide bulantisida veriyor lütfen cvp yazarmisin iz neden olduğunu

  4. benim sol kasığım ağrıyor ama çok şiddetli bir ağrı ama kesintisiz değil mesela az önce ağrıyodu suan daha iyiyim ne yapmalıyım lütfen cevap verin

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*