Apandist Nerede Olur ? Sağda Mı? Solda Mı ?

Karın bölgesi sağ tarafta ağrı, karın kasık bölgesi sol tarafta ağrı, ani ağrı, kasık bölgesinde şiddetli ani ağrı nedeni, apandist nerededir, apantist sağda mıdır, apandisit solda mıdır, Apantisit vücuda faydası nedir, apandistsiz yaşanırmı, apandisti ameliyatla aldırmak iyi midir,

Apandist Nerededir ?
Apandist Karnın sağ alt kısmında bulunan bir organdır.

Apandistin şekli nasıldır ?
Apendiks, kalın barsağın başladığı yerde 7-10 cm. uzunluğunda tüp şeklinde bir organdır.
Apandis Vücutta görevi nedir, Faydası Nedir, Ne işe yarar ?

Apandis İnsanlarda, kalın barsağın bir çıkıntısı olan körbarsağın alt bölümüne tutunmuş, serbest olan öbür ucu çıkmaz halinde biten kese şeklinde bir barsak çıkıntısı dır. Apandisin uzunluğu, 7-12 cm dir.
Apandis, insan türünde sindirim organı olarak bir işlev görmez ve evrimsel süreçte yavaş yavaş yokolduğu düşünülüyor. Hayatın erken dönemlerinde vücut savunma sisteminin bir parçası olup vücut savunma hücrelerinin eğitim alanı olarak görev yapar. Yaş ilerledikçe bu görevi azalır.

Kalınbağırsakta bulunan mikropları yok ederek hastalık yapmalarını önler.
Apandisin tıkanması, apandisit denilen sancılı ve zaman zaman da tehlikeli rahatsızlığa sebeb olur.
Patlamış bir apandisit ameliyat edilmezse ölüme kadar gidebilen, ameliyat edilse bile vücuda oldukça fazla zarar veren acil bir durumdur. Patlayan apandiksin içindeki iltihap karın boşluğuna yayılır, karın boşluğu doğrudan irinle, dışkıyla kirlenir. Bu durum çok şiddetli bir iltihap hâlidir.

Apandist Ağrısı Nasıl Anlaşılır ?

Apandist ağrısı birkaç gün sürebilir.
En belirgin özelliği ise, apandist ağrısıyla birlikde kabızlığın meydana gelmesidir. Yani apandist bir sorun varsa büyük tuvalete çıkarmaz, engeller.
Bir başka ayırt edici ağrısal özellik ise, apandist ağrısında sağ kasık ağırırken bu ağrıya göbek çevresi veya sağ baldır da dahil olur, ağrı zirve yaptığında hastanede olmak en karlıdır çünkü apandist patladığında bütün bedeni zehirler, hızlı bir ölüm yaşanır.

Sağ kasık ağrısını hafife almamak gerekir, tüm sağ kasık ağrıları apandist değildir elbette ancak bahsi geçen ayırt edici ağrı özelliklerini göz ardı etmemek gerek.

Apandist Hakkında Bilgi Video

Tags: , , , , , , , , ,
Subscribe to Comments RSS Feed in this post

19 Yorumlar

 1. benim sağ tarafım ağrıyor aynı yukarıda yazanlar gibi napmalıyım

 2. Benim sol tarafim agriyo ve Ben bu yuzden agliyorum resmen bi bilgi verseniz

 3. üşütmüş olabilirsin benimde ağrıyordu 1 -2 haftaya geçti geçmiş olsun

 4. Benim sol tarafım ağrıyor apandisin aynısı gibi ama sol sağ değil gülünce hareket edince falan ağrı yapıyor nabmalıyım

 5. arkadaslar bayanlarda ve erkeklerde oranan daha fazladir kasik agrilari ay hali yaklasmadn yada yumurtlama donemi old zamanlarda kasik agrisi oluyor.kasik agrisinin bircok sevebi var.kum gecirme tas olmasi sebebiyle kasik agrilari yogunlasabiliyor.erkeklerde bu oran daha fazla cunki erkeklerde kasiga tas dusebilior ve bu idrar yapmada bile sikinti verebiliyor.bunu en iyi bilen doktorlardan biriside uroloji doktorlaridir.iyi bir doktor bulup teshisin konulmasi onemlidir.umarim faydali olabilmisimdir.

 6. Ya lutfen biri cidemin sorusuna cvp versin benimde ayni ole 2 gun sag agridi bugunde sol basladi hic gecm8o

 7. Benimde su an sol tarafim agriyo arada bir sag a da geciyo nolur bbi cevap yazin.

 8. aaaa benim apantisim olup olmadğını anlayamadım yaa

 9. vallah canım benimde sol tarafım 2 gündür ağrıyot ve ben apandist diye düşünüyorum annem diyor kasıklarındır olurmu

 10. ya benimde sol kasığımdan böbreklere kadar ağrıyor geçen gün doktora gittim böbrekler de bir sorun yok dediler peki bu agrı nedir bilgi verirseniz cok memnun olucagım

 11. benimde sol kasığım ağrıyordu ve apandisit dediler sol kasığımdan girerek ameliyat yaptılar ama hala ağrılarım bulantılarım geçmedi

 12. ben 11 yaşındayım ben de daha olmadı daha olurmu.

 13. teşekkür ederim çok bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık. Video da çok açıklayısı olmuş, hepsini böyle bir sitede görmek zor başarılar.

 14. ya benim sol tarafimda kasık üstüm çok ağriyor vesol belim ayağa kalkınca çok ağriyor

 15. Ben bundan iki hafta önce ameliyat olup kurtuldum çok şükür… Bu ayırt edici özellikleri bende de belirdi ancak buna ek olarak; aşırı derecede kusuyordum… ALLAH kimseye o ağrıyi o sancıyı o yaşatmasin çeken bilir..

 16. ohhhhhhh bee benim ağrım sol da

 17. böyle bir soru olur mu tabi ki hemen doktor a gitmelisiniz.

 18. benim sol tarafım agrıyor ne yapmalıyımm ?

Yoruma cevap yaz

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*